Hotel Polonia Palace – hotelowa wizytówka Warszawy

Hotel Polonia Palace to wizytówka warszawskiej branży hotelowej. Położony w centrum przy ulicy Al. Jerozolimskie 45 jest drugim najdłużej działającym hotelem w Warszawie. Hotel zainaugurował działalność 14 lipca 1913 roku. Jego nazwa nie była przypadkowa – miała stanowić pociechę dla Polaków, bowiem nasz kraj był jeszcze wtedy pod zaborami.

Od samego początku hotel cieszył się popularnością i poważaniem, gościom oferował na przykład takie nowości jak ciepła i zimna woda czy telefon we wszystkich 160 pokojach. Obiekt posiadał też kawiarnię, salony fryzjerskie, perfumerię czy skład win wyborowych. Przyjęcia odbywały się natomiast w eleganckiej sali balowej zdobionej marmurowej kominkami. Do dziś stanowi ona zresztą wizytówkę Polonia Palace. W okresie dwudziestolecia międzywojennego bawili się tutaj między innymi Jan Lechoń, Tadeusz Boy-Żeleński, Kornel Makuszyński czy Stefan Żeromski.

W czasie powstania warszawskiego hotel pełnił rolę szpitala i bazy zaopatrzeniowej dla walczących mieszkańców stolicy. Całe szczęście, że przetrwał II wojnę światową, w dodatku w dobrym stanie, jako jeden z niewielu w stolicy. To właśnie w Polonia Palace we wrześniu 1945 zatrzymał się generał Dwight Eisenhower, którego witało tysiące warszawiaków. Po wojnie hotel nadal cieszył się prestiżem rezydowały w nim ambasady i konsulaty wielu państw, gościli znani i lubiani ludzie, jak choćby Zbigniew Boniek, Jan Tomaszewski, „Skaldowie” czy „Czerwone Gitary”.

Przez wiele lat hotel systematycznie rozbudowywano i odnawiano, na szczęście zachowano jego przedwojenny charakter. Dziś do dyspozycji organizatorów są nowoczesne sale konferencyjne, a ich nazwy związane są z metropoliami, w których mieszka wielu Polaków Chicago, Toronto, Lwów, Wilno. Nazwa obiektu często pojawia się w różnych artykułach dotyczących sal konferencyjnych, jak choćby w tym: Sale konferencyjne w Polsce – zobacz 5 ciekawych propozycji na konferencje.

Najpiękniejsza nadal jest oczywiście sala „Ludwikowska”, która może pełnić funkcję sali bankietowej jak i konferencyjnej. Bazę noclegową stanowi 206 stylowych i komfortowych pokoi, wyposażonych między innymi w klimatyzację, przestronną łazienkę z ogrzewaniem podłogowym, okna dźwiękoszczelne czy zaciemniające zasłony.

Choć w Warszawie działa wiele nowoczesnych obiektów hotelowych, to Polonia Palace wyróżnia się dzięki swojej historii i tradycji. Tego bowiem nie da się kupić za żadne pieniądze.