Specjalistyczne szkolenia dla profesjonalistów? Tylko w Warszawie

Wydawać by się mogło, że w Polsce nie ma jakiegoś jednego centrum biznesowego: Kraków jest potężnym ośrodkiem outsourcingowym, Śląsk nadal produkuje, choć już w przemyśle lekkim, sporo prywatnego biznesu przeniosło się do Poznania czy Trójmiasta. A jednak najwięcej specjalistów wciąż potrzeba w Warszawie i pewnie głównie dlatego właśnie tam się ich najlepiej przygotowuje do różnych zadań.

Czego dziś wymaga się od specjalistów?

Żeby dobrze zrozumieć specyfikę rynku, warto patrzeć nie tylko na opis sytuacji bieżącej, ale także na to, jak może wyglądać przyszłość. To doskonale widać po ofertach najbardziej doświadczonych firm szkoleniowych, na przykład tutaj: https://www.szkolenia-semper.pl/szkolenia-warszawa.

Dziś kształci się wielu specjalistów z zakresu prawa: nie tylko zresztą prawników, ale również doradców i konsultantów, szczególnie w sprawach związanych z prawem wodnym, budowlanym czy ogólnie rozumianymi kwestiami środowiskowymi. Bardzo duży nacisk kładzie się też na specjalizację kadry zarządzającej. Coraz większy jest też popyt na szkolenia specjalistów HR czy księgowych, ale na pierwszym miejscu cały czas znajdują się szkolenia związane z zarządzaniem projektami czy organizacją pracy. Od lat ich popularność rośnie i nic nie wskazuje na to, by trend ten miał się kiedykolwiek odwrócić.

Nie tylko „co”. Liczy się „jak”.

Wszystkie tematy szkoleń zdradzają pewne kierunki, w jakich rozwija się polski biznes, jednak nie ujawniają innej niezmiernie ważnej cechy: dziś już nie wymaga się, by specjalista miał olbrzymią wiedzę teoretyczną. Musi ją mieć tylko o tyle, o ile będzie mu potrzebna w praktycznych działaniach. To realne umiejętności, a nie tylko wiedza, decydują o tym, czy specjalista znajdzie pracę i czy będzie w stanie wywiązać się ze swoich obowiązków.

Dlatego szkolenie teoretyczne dziś schodzi na dalszy plan. To nie znaczy oczywiście, że się je zaniedbuje, ale raczej przechodzi się już na model zarządzania teorii przez pryzmat praktyki. Podstawową wiedzę dziś w miarę łatwo można zdobyć w każdej dziedzinie – sztuką pozostaje nauczyć się jej praktycznego wykorzystania i właśnie tego oczekuje się dziś od specjalistów na każdym szczeblu: realnych umiejętności.

Dlatego, kiedy patrzy się na listy szkoleń z Warszawy, dominują na nich warsztaty, case study, zajęcia praktyczne o różnym stopniu szczegółowości i zaangażowania. Liczą się umiejętności, a nie książkowa wiedza. To tym ważniejsze, że raz zdobyte umiejętności, jeśli się je pielęgnuje, nie starzeją się nigdy i zostają w głowie na zawsze, natomiast podstawa teoretyczna zmienia się choćby zgodnie z rytmem zmian przepisów. Te zmiany jednak znacznie łatwiej opanować, niż zdobyć realne doświadczenie w praktyce. I choćby dlatego warto, zamiast lokalnych kursów teoretycznych, zaliczać praktyczne szkolenia, nawet jeśli trzeba będzie na nie dojechać do Warszawy.