Zawód programisty

Jeżeli chcemy pracować w zawodzie programisty musimy zdobyć odpowiednie umiejętności oraz wykształcenie, a to wbrew pozorom nie jest taką prostą sprawą. Niestety w zdobyciu umiejętności w programowaniu nie pomogą nam studia, ponieważ szkoły wyższe nie uczą programowania, a tylko przedstawiają różne perspektywy pracy informatyka, ze wskazaniem dostępnych możliwości rozwoju.

Na studiach dowiemy się jak programować w C++, czy też jak pisać strony w PHP, lecz nie oznacza to, że opanujemy, którykolwiek z tych języków. Jeśli już zdecydujemy się zostać programistami musimy zadać sobie i szczerze odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Czy pisanie programów jest dla nas przyjemnością?
  • Czy jesteśmy wstanie opanować coś do perfekcji i ciągle dokształcać się w wybranej dziedzinie?
  • Czy potrafimy pracować w zespole?
  • Czy posiadamy zdolności analityczne oraz czy matematyka nie sprawia nam kłopotu?

Jeżeli na te pytania odpowiedzieliśmy twierdząco, to być może zawód programisty jest właśnie dla nas.

Najważniejsze są jednak początki, co prawda zawód programisty jest dziedziną, którą możemy pogłębiać w każdym wieku, lecz im wcześniej tym lepiej, w końcu młody umysł jest bardziej chłonny i szybciej przyjmie skomplikowaną wiedzę. Jeżeli natomiast chodzi o język programowania, to najlepiej skupić się na jednym w ostateczności dwóch językach i opanować je do perfekcji. Przypuszczalnie najlepszym rozwiązaniem będzie nauka programowania obiektowego. Technika ta jest obecnie bardzo popularna, programowanie obiektowe stosuje się praktycznie wszędzie, nawet jeśli nie jest to konieczne. Tak więc prędzej czy później z pewnością będziemy mieli do czynienia z tym tematem, chyba że postanowimy zająć się jakąś wąską specjalnością typu pisanie sterowników czy też programowanie w assemblerze. W każdym bądź razie teorię programowania obiektowego powinniśmy mieć opanowaną na najwyższym poziomie. Jeżeli chcemy stać się dobrymi programistami musimy także znać oraz rozumieć pojęcia takie jak enkapsulacja, dziedziczenie, polimorfizm, powinniśmy także wiedzieć kiedy zastosować te metody.

Rzecz jasna sama wiedza teoretyczna nie wystarczy, najlepiej będzie gdy będziemy uczyć się obiektowości na przykładzie konkretnego języka programowania np. Java czy C++. Natomiast nasz główny język programowania musimy stopniowo opanowywać aż do poziomu mistrzowskiego, oczywiście przez cały czas na własną rękę dążąc do perfekcji oraz dokształcając się w jego specyfikacji. Musimy jednak pamiętać, że współczesne żywe języki programowania nie są statyczne i cały czas się rozwijają.

O tym jak zostać programistą, można dowiedzieć się m. in. z serwisu www.informatyczne-it.szkolenia24h.pl.

grafika: fotolia.pl