Jak zostać programistą?

Na co powinna zwracać uwagę osobą, która chce zostać programistą? Jak zdobyć umiejętności i dobrą pracę? 

Programista powinien nieustannie pogłębiać swoją wiedzę i na bieżąco śledzić nowe rozwiązania w branży. Dobrym rozwiązaniem dla każdego są studia wyższe, związane z informatyką i programowaniem, jednak należy pamiętać, że i tak najbardziej liczą się nasze umiejętności. Programista z dyplomem, ale bez odpowiedniej wiedzy długo nie przetrwa na żadnym stanowisku. Każdy, kto chce zaistnieć w branży, powinien na własna rękę zdobywać umiejętności i doświadczenie. Z jednej strony są to kursy i szkolenia informatyczne IT, ale także praktyka lub staż w uznanej firmie. Nie warto zwracać uwagę na to, że pracujemy za darmo, ewentualnie za niskie stawki. Liczy się zdobyta wiedza, praktyka oraz pierwsze doświadczenia w swoim zawodzie. Programiści zazwyczaj tworzą z pasji, dlatego nie powinno stanowić również problemu poświęcenie trochę czasu na własne projekty czy szukanie pierwszych drobnych zleceń.

Jak zostać programistą? Początkujący programista powinien wybrać przede wszystkim język programowania, w którym będzie się specjalizował. Może to być Java, PHP czy C++, trzeba tylko skupić się na jakości, a nie ilości. Na początku kariery wybór jednego, góra dwóch języków to najlepsza decyzja.

To podstawa, ale dobrego programistę powinna cechować także znajomość algorytmiki, obsługi baz danych i Internetu, języka angielskiego i innych języków programowania.